skip to Main Content

Tarihten günümüze 100. Yılında Türk Ocakları

OMÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Tarih kulübü tarafından düzenlenen “Tarihten Günümüze 100. yılında Türk Ocakları” konulu panel, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panele, Rektör vekili Prof. Dr. Hasan Gümüş, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Tarih kulübü Başkanı Erdem Eren, “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk ocakları ile ilgili birçok sözü vardır. Ancak beni en çok etkileyeni, 24 Kasım 1930 yılında Çarşamba ilçesinde Türk Ocakları’nda söylediği; ‘Türk Ocağı’nda tanıştığım kıymetli gençlik iftihara layıktır.’‘’ sözüdür. Panelimize katılan tüm hocalarımıza ve öğrenci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi. Açılış konuşmasının ardından Türk Ocakları tanıtım filmi izlendi.

Panale; Türk Ocakları Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, Devlet Arşivleri eski Genel Müdürü Prof. Dr. Yusuf Sarınay ve Gazi Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahingöz panelist olarak katıldılar.

İlk konuşmacı olan Prof. Dr.  Yusuf Sarınay, Türk Ocaklarının kuruluşu ve misyonu hakkında bilgi vererek; Türk Ocakları’nın amaçlarından bahsetti. Sarınay, “Ocağın maksadı Türklerin birliği ve refahı için çalışmaktır.” diyerek, Türk Ocakları’nın siyasetle ilgisi olmadığını vurguladı.
Prof. Dr. Mehmet Şahingöz ise, Türk Ocakları’nın önemine değinerek, Osmanlı’nın son dönemlerinde yaşadığı sıkıntıları ve gelişimini anlattı.
Panelin yöneticisi, Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan ise, oluşturulmak istenen yeni Anayasa için, ‘”Türk kültürünü merkez almayan bir Anayasa’yı kabul etmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Panelin sonunda, Prof. Dr. Hasan Gümüş ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Yılmaz panelistlere plaket ve çiçek takdim ettiler.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

Back To Top