skip to Main Content

Cumhuriyet Dönemi Samsun

Türk Ocakları Samsun Şubesi, 21.10.2023 tarihinde Cumhuriyetin 100. Yılı münasebetiyle konuşmacısının Prof. Dr. Cevdet Yılmaz olduğu “Cumhuriyet Döneminde Samsun” başlıklı konferans düzenledi. Samsun Türk Ocağının konferans salonunda gerçekleşen program büyük bir ilgi karşılandı. Program, İstiklâl Marşı, saygı duruşu ve Şube Başkanı Prof. Dr. Mustafa Çağatay Tufan’ın yapmış olduğu açılış konuşmasının ardından başladı.

Şube Başkanı Prof. Dr. Mustafa Çağatay Tufan, yaptığı açılış konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Cumhuriyetimizin 100.yılını kutladığımız bu günlerde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadelenin tüm kahramanlarını saygı ve minnetle anıyorum. Dünyamızın şuna içinde bulunduğu durum göz önüne alındığında atalarımızın bize emanet ettikler Cumhuriyetimizin kıymetini daha iyi anlıyoruz. Başta Doğu Türkistan’daki soydaşlarımız olma üzere, tüm mazlumların özgürlüğe kavuşmasını diliyor; Filistin’de meydana gelen olayları ve masumların katledilmesini kınıyorum.

Bugün Milli mücadelenin başladığı bir Cumhuriyet şehri olan Samsun’un yıllar içindeki gelişimini konunun uzmanı Prof. Dr. Cevdet YILMAZ Hocamızın sunumlarıyla dinleyeceğiz. Sizlere göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkürlerimi sunuyor davetimizi kabul eden Prof. Dr. Cevdet Yılmaz hocamıza hoş geldiniz diyorum.”

Açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Cevdet Yılmaz “Cumhuriyet Döneminde Samsun” başlıklı konferansını verdi. Yılmaz, konferansta Samsun’un tarihî süreç içerisindeki yerini ve gelişimini dile getirdi. Şehrin stratejik konumunu ele alarak muhtelif değerlendirmelerde bulundu. Yılmaz konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Samsun, konumu ve potansiyeli bakımından önemli bir şehir. Milli Mücadele Dönemi’nde de böyleydi. İç Anadolu ve Doğu Karadeniz’i birbirine bağlaması bakımından stratejik olarak kritik bir noktadaydı. Kurtuluş Savaşı başlamadan evvel Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’ya geçiş için Samsun’u tercih etmesi boşuna değildir.”

Prof. Dr. Cevdet Yılmaz, şehrin bugünkü durumundan da şu sözlerle bahsetti: “Şehre baktığımızda geleceğe dönük müthiş bir potansiyele sahip olduğunu görmekteyiz. Karadeniz’de bir limanının olması ticarî bakımdan hem iç hem dış pazarda cazibesini günden güne arttırmakta. Ayrıca, sürekli dışarıdan göç alan bir yapıda olduğunu belirtmek yerinde olacaktır. Öyle ki şehre gelen insanlar burayı çok sevmekte ve hayatlarının geri kalanını burada geçirmek istemektedir.”

Konferansın ardından Prof. Dr. Cevdet Yılmaz’a İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş tarafından hediye takdimi yapıldı.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

Back To Top